• Ozoboty do roboty! Czyli ciekawe, “zakodowane” lekcje informatyki w kl. II

• 14.03.2024 12:28
      •  W ramach lekcji informatyki klasa II realizuje Ogólnopolski program pt. “Uczymy dzieci programować”. Dzisiejszy temat to “Zakodowane słoneczko z wykorzystaniem robotów Ozobot”.
        Programowanie za pomocą kolorów to kolejna umiejętność, którą uczniowie klas młodszych rozwijają w ramach zajęć komputerowych. Wyposażeni w kolorowe pisaki i czternaście Ozobotów rozwiązują łamigłówki logiczne, ale też utrwalają zagadnienia omawiane w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej (np. doskonalą rachunek pamięciowy, wyrabiają czujność ortograficzną czy kształtują orientację w schemacie własnego ciała, w przestrzeni i na kartce papieru).
        Każde zadanie wymaga zaprogramowania drogi oraz ruchów Ozobota w określony sposób, wykorzystując tabelę kolorowych kodów. Umieszcza się je na trasie narysowanej samodzielnie lub wydrukowanej wcześniej i dzięki nim Ozoboty skręcają, przyspieszają lub zwalniają, wirują, liczą punkty, zawracają, itd. Każde zadanie można więc wykonać off-line - bez użycia komputerów. Według zaproponowanego scenariusza, dzieci zakodowały przy pomocy  Ozobota dobry dzień. Uzupełniały trasę dla robota odpowiednimi kodami, zgodnie z podanymi warunkami. Następnie same wymyśliły i zakodowały drogę, która ma pokonać. Wykazały się kreatywnością i precyzyjnością.